Jeden z najpiękniejszych bambusów drzewiastych o czarnych łodygach i jadalnych młodych pędach. Młode źdźbła mają barwę zieloną, w drugim roku pokrywają się ciemnymi plamami, a następnie wybarwiają się na kolor czarny. Fylostachys czarny szczególlnie efektownie komponuje się z bambusami o żółtych łodygach, jak Fylostachys złotobruzdowy ‚Aureocaulis’ lub ‚Spectabilis’. Niewielkie liście są ciemnozielone i błyszczące.

Pędy rosną prosto, a ich końce lekko zwisają. Podstawą uprawy jest odpowiednie stanowisko. Dla czarnego bambusa powinno być ono zaciszne i spokojne, ponieważ źle znosi przeciągi. W naturalnym środowisku może dorastać do 4-5 m, jednak w warunkach polskich jest to mało prawdopodobne. Bambusy drzewiaste można go przycinać na dowolną wysokość. Fylostachys czarny jest łatwą w uprawie i niezwykle efektowną rośliną doniczkowa na taras, potrzebuje tylko dużej donicy i żyznej ziemi. Popularna jest także w japońskich kompozycjach z innymi bambusami. Bezproblemowo znosi przycinanie. Nadaje się na gęsty żywopłot czy ekran widokowy, można także formować go tak, aby przypominał bonsai.

Warunki uprawy: Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna. Preferują one podłoże o pH lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie w osłoniętym stanowisku słonecznym, może rosnąć w pełnym słońcu. Bardziej odporny na wiatr niż inne bambusy. Phyllostachysy mają ekspansywne korzenie, przy ich wysadzaniu zaleca się założenie bariery korzeniowej. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna zalegać w korzeniach. Mrozoodporny do  -22 st. C, jednak szczególnie przez pierwsze lata zaleca się okrywanie na zimę. Nawet jeśli część nadziemna zmarznie, bambus odbija z korzeni. Nawozimy od kwietnia do września. Rośliny rosnące w donicach powinny być przechowywane w chłodnym i w miarę jasnym pomieszczeniu, ograniczamy wtedy podlewanie. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Bambusy mogą zakwitać. Po zakwitaniu obumierają. Jednak kwitnienie bambusów zdarza się bardzo rzadko, w odstępach wielu dziesięcioleci lub nawet stuleci.

Rozmnażanie: Przez podział kłącza.

Szkodniki i choroby: Osłabione bambusy mogą być atakowane przez mszyce i wełnowce. Najbardziej zagraża im jednak zgnilizna korzeni, która pojawia się, gdy ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna i woda zalega w korzeniach rośliny.

Stanowisko słoneczne, półcieniste
Wysokość 3-6 m
Podlewanie umiarkowanie
Mrozoodporność -22 st. C
Bariera korzeniowa zalecana
Zastosowanie dla regionów cieplejszych, soliter, wysoki, imponujący żywopłot lub bariera widokowa, roślina doniczkowa na taras lub balkon, dobrze nadaje się do nasadzeń dużych powierzchni
Fylostachys czarny, czarny bambus (Phyllostachys nigra)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *